Hírek : Oreocryptophis porphyracea coxi |
Oreocryptophis porphyracea coxi
Dávid 2007.11.16. 20:50
Narancssárga szépség
A Thai-bambuszsikló (Oreocryptophis porphyracea coxi, Schulz & Helfenberger, 1998) terráriumi tartása és tenyésztése
Írta: Filmák Dávid (Brutal Snakes – www.brutalsnakes.gportal.hu)
A coxi, csodálatos színezete miatt a mandarinsikló mellett a siklókat kedvelő terraristák kívánságlistájának első helyét szokta elfoglalni. Az utóbbi időben, Nyugat-európai tenyészetekben viszonylag elterjedt és így a hazai gyűjtők számára is elérhetővé vált ára, valamint külföldi börzéken, gyakran előfordul.
Alfajok áttekintése
Oreocryptophis porphyracea porphyracea (Cantor 1893) Oreocryptophis porphyracea coxi (Schulz & Helfenberger, 1998) Oreocryptophis porphyracea kawakamii (Oshima, 1911) Oreocryptophis porphyracea laticincta (Schulz & Helfenberger, 1998) Oreocryptophis porphyracea nigrofasciata (Cantor, 1839) Oreocryptophis porphyracea pulchra (Schmidt, 1925) Oreocryptophis porphyracea vaillanti (Sauvage , 1876)
Nálunk és a környező országokban, tenyészetekben a coxi, a laticincta és a vaillanti alfajok elérhetőek.
Elterjedés, élőhely
A coxi alfaj elterjedési területe, Észak-Thaiföld, Loei és Phuluang tartomány.
Életmód
Tapasztalataim szerint ez a kígyó erősen rejtőzködő életmódot folytat, szeret a talajban furkálni és ebben megbújni. A szabadban élő egyedek is életük jelentős részét mohák, fűcsomók, kövek alatt megbújva töltik. Természetes élőhelyén uralkodó időjárás miatt, a hűvösebb klímát (22-24 °C) és magas páratartalmat (80-90%) kedveli. Túl magas hőmérsékleten vedlési és evési problémák léphetnek fel. Legrosszabb esetben az állat elhullását is okozhatja, éppen ezért figyeljünk oda, hogy kígyóink helyén semmiképpen se legyen magasabb a hőmérséklet 28 °C- nál! A nem megfelelő hőmérsékletet a kígyók a hátukon való tekergéssel és a testükből való hurkok képzésével jelzik.
A természetben a fiatal kiskígyók kisebb gyíkokat zsákmányolnak, ezért a vadbefogott állatok terráriumba szoktatása és átszoktatása az egér étrendre nehéz és körülményes. Ha tehetjük, tenyésztett állatokat szerezzünk be. A fogságban született állatok könnyen tartható hálás állatnak bizonyultak.
Terrárium berendezése
A berendezés két féle lehet. Az egyik megoldás egy szép hátteres üvegből készült terrárium, természetes talajjal, búvóhelyekkel. Érdemes kisméretű terráriumot készíteni, mert a kígyó nem nő nagyobbra egy méternél és kisebb helyen talán többet látjuk, jobban megfigyelhetjük állatainkat és nem utolsó sorban az etetés is könnyebbé válik. A másik lehetőség az un. „szárazon tartás” ami azt jelenti, hogy állatunkat viszonylag steril körülmények között tartjuk mesterséges körülmények és tárgyak között. Ez körülbelül annyit jelent, hogy egy műanyag dobozban papír búvóhellyel, műanyag itatóból itatva papírtörlőn, pormentes forgácson tartjuk a kígyókat. Az első megoldásnak az esztétikai szempontokon túl semmilyen haszna nincsen. A szárazon tartás előnye, hogy jelentősen csökken a megbetegedések esélye, ellenőrizhetőbbé válik a tartás és nem mellesleg jóval kevesebb gond van ezzel a tartásmóddal, éppen ezért nagyobb gyűjteményekbe, tenyészetekbe ajánlható és használt megoldás. Meg kell jegyeznem, hogy a dobozban való tartásnál is szükség van egy kisebb dobozra a nagyban melyet megtöltünk mohával, amit rendszeresen nedvesen tartunk, ezzel biztosítva a páratartalmat, megelőzzük a vedlési gondokat és a dehidratációt, valamint búvóhelyként is szolgál. Jómagam a második megoldást alkalmazom a kezdetek óta és semmi problémám nem akadt a kígyókkal.
Táplálkozás
Ha sikerült egy jó tenyészetből származó egészséges és jól evő egyedeket beszereznünk, akkor nincs megállás. A coxik igen vehemensen táplálkoznak és ennek megfelelően gyorsan is nőnek. Kezdetben hogy kihasználjuk növekedési erejüket hetente 2-3 alkalommal is megkínálhatjuk őket lehetőleg minél kisebb táplálékkal. Bár elhízással még nem találkoztam náluk, de véleményem szerint 1 éves kor után érdemes egy kicsit visszafogni a táplálást. A kígyók előnyben részesítik a kisméretű táplálékállatot, ez persze nem azt jelenti, hogy egész életében napos egérrel kell etetni, de a kifejlett egy méter körüli egyedek is jobban kedvelik a kisméretű pattogós egeret a nagy felnőtt egérnél, ez utóbbit gyakran el se fogadják.
A CIKK MÉG NINCS BEFEJEZVE!FOLYTATÁS AKKOR LESZ HA SZERZEK TAPASZTALATOT A SZAPORÍTÁSRÓL IS!
A CIKK CSAK A BRUTAL SNAKES TEAM ENGEDÉLYÉVEL TEHETŐ KÖZZÉ!
|